piątek, 5 kwietnia 2013

Spirulina.

Witajcie,

pora na krótką, piątkową lekcję.

Istnieje mnóstwo rodzajów alg - brunatne, zielone, czerwone, nori, japońskie, hawajskie, różowe... i wiele innych... a w tym spirulina, na której się dzisiaj skupimy. 

Spirulina to niebieskozielona mikro alga. Zawiera znaczne ilości protein, tłuszczów, węglowodanów, chlorofilu, karotenu, witamin i minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, miedzi, manganu i selenu.

Spirulina była wykorzystywana jako roślina jadalna już przez Majów i Azteków. Ze względu na bogatą zawartość substancji odżywczych, od wielu lat, jest produktem spożywczym, a obecnie ma również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. 

Składniki aktywne kosmetyków: spirulina i ??? Znacie żółtą substancję, przedstawioną na zdjęciu?

Najbardziej istotnymi składnikami spiruliny są minerały i białka. To one odpowiadają za nawilżenie i kondycjonowanie. Spirulinę możemy dodać do różnych kosmetyków - będzie odpowiednia dla osób w szczególny sposób pielęgnujących włosy - doskonale nawilży, wygładzi, a dzięki dużej zawartości protein może być alternatywą laminowania. Możemy ją również dodać do balsamów do ciała, produktów do kąpieli, szamponów. 

Ja, raz na jakiś czas, dodaję pół łyżki spiruliny do puree ziemniaczanego - bardzo ładnie wygląda na talerzu, smak się nie zmienia, nie czuć zapachu (spirulina nie pachnie przyjemnie), a co najważniejsze - ziemniaki są dużo zdrowsze. 

Zachęcam do przetestowania, sama zmykam nałożyć maskę ze spiruliną na włosy.

Miłego weekendu,
XYZ.

PS: Znacie żółtą substancję ze zdjęcia?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każde pozostawione słowo.