poniedziałek, 11 marca 2013

Budowa włosa.

Witajcie,
Na początku tygodnia, kiedy wszyscy mamy siły po mroźnym weekendzie, zadozujemy Wam pewną dawkę wiedzy odnośnie budowy włosa. 
Włos składa się z trzech części:Źródło: handsomemen.pl
  • łodygi, zwanej trzonem włosa, czyli części widocznej, wystającej nad powierzchnię skóry. Łodyga jest zbudowana z osłonki (cuticula), warstwy korowej (cortex) oraz rdzenia włosa (medulla).
    • Częścią zewnętrzną, odpowiedzialną za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadmierną utratą wody, jest osłonka. Zbudowana z zachodzących na siebie łusek, które nie przylegają na całej swojej powierzchni do włosa, ale są sklejone z sobą. Spoiwem łączącym łuski są między innymi ceramidy i kwasy tłuszczowe. Kondycja osłonki to wygląd naszego włosa – stopień gładkości, połysk oraz skłonność do elektryzowania.

    • Warstwa korowa tworzy 80% włosa. Jest zbudowana z włókien keratynowych. Zorganizowana struktura zapewnia włosom elastyczność i odporność na zrywanie. Komórki warstwy korowej zawierają również barwniki odpowiedzialne za kolor włosów.
    • Rdzeń włosa jest zbudowany z luźno ułożonych komórek. Bardzo często jest przerwany, a zdarza się, że jest pustą przestrzenią.
  • Korzenia tkwiącego w mieszku włosowym w skórze właściwej. Część dolna korzenia, zwana cebulką, jest kolbowato rozszerzona, znajdują się w niej komórki macierzy włosa. Bezpośrednio pod cebulką znajduje się brodawka włosa zawierająca włókna nerwowe i naczynia krwionośne – jej rolą jest dostarczenia do włosa składników odżywczych.
  • Mieszka włosowego, w którym znajdują się komórki odpowiedzialne za wytwarzanie włosów oraz jednostki zwane melanocytami. Melanocyty wydzielają pigment – melaninę, jeżeli jest on czysty to włosy przybierają barwę od brązowej do czarnej. Kiedy powstaje feomelanina – włosy przyjmują kolor od blond do rudych. Wraz z wiekiem człowieka spada liczba aktywnych melanocytów, a włosy się odbarwiają. Do mieszka przynależą również gruczoły łojowe, których wydzielina natłuszcza włos.
Dziękujemy za lekturę,

XYZ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każde pozostawione słowo.