wtorek, 5 marca 2013

Cellulit.

Potocznie nazywany skórką pomarańczową, zaś jego nazwa medyczna to lipodystrofia. Zaburzenie polega na niewłaściwym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, z nadmiernym gromadzeniem się jej w określonych obszarach ciała. Jest to choroba polegająca na zmianach obrzękowo - włóknisto - stwardnieniowych tkanki podskórnej, czyli powiązana jest z zaburzeniami funkcjonowania tkanki tłuszczowej, łącznej oraz układu żylno-limfatycznego. Najczęściej cellulit występujemy na następujących częściach ciała:

 • pośladkach,
 • brzuchu,
 • udach,
 • biodrach.

Cellulit może dotyczyć nawet 80 - 90% kobiet. Pojawia się już w wieku około 12 lat, czyli w momencie rozpoczęcia się okresu dojrzewania, a liczba kobiet dotkniętych tym schorzeniem zwiększa się wraz z wiekiem.
Jest to również schorzenie bardzo często mylone z otyłością. Jedyny punkt wspólny to tkanka tłuszczowa. Jednak skórka pomarańczowa może pojawić się u kobiet bardzo szczupłych, a nie pojawi się u kobiet otyłych.
Tkanka tłuszczowa jest luźną tkanką łączną tworzącą tkankę podskórną i przedłużenie skóry. Ma tę samą budowę co skóra właściwa i występują w niej:
 • kolagen,
 • żel proteoglikanowy,
 • adipocyty (komórki tłuszczowe) tworzące zraziki i gromadzące triglicerydy.
Rola adipocytów:
 • własności izolacyjne tkanki podskórnej,
 • stanowią zapas energii
Liczba adipocytów jest dwukrotnie większa u kobiet niż u mężczyzn.
Miejsca gromadzenia adipocytów to brzuch, uda i okolica lędźwiowa (co odpowiada miejscom występowania cellulitu). W innych miejscach zraziki tłuszczowe są ograniczone przez przegrody, które są prostopadłe do powierzchni skóry i przechodzą do skóry właściwej. Gdy skóra jest ściśnięta adipocyty wędrują do skóry właściwej i w przypadku zwiększenia rozmiaru (a są w stanie powiększyć się nawet dziesięciokrotnie) powodują powstanie skórki pomarańczowej.
Mniejsza liczba adipocytów, ich mniejsze rozmiary, a także ograniczenie przegrodami skośnymi do powierzchni skóry powoduje, ze zraziki tłuszczowe ślizgają się jedne na drugich i skórka pomarańczowa u mężczyzn się nie pojawia.

Cieszymy się, że wytrwaliście do końca tekstu. Do tematów związanych z cellulitem jeszcze wrócimy. Zapraszamy jutro!


XYZ.

1 komentarz:

 1. mnie na szczęście ten problem nie dotyczy, przynajmniej jak na razie nie zauważyłam pomarańczowej skórki u siebie ;) ale post bardzo ciekawy :)

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za każde pozostawione słowo.