czwartek, 7 marca 2013

Kilka słów o emolientach.

            Zanim zacznę opisywać poszczególne surowce należące do tej grupy, najpierw chciałabym przybliżyć Wam nieco sam termin – emolient. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa emolliare, które oznacza zmiękczanie. Związki należące do emolientów charakteryzują się zdolnością zmiękczania i wygładzania skóry, poprzez tworzenie na jej powierzchni filmu o działaniu okluzyjnym (szczelnym pokryciu powierzchni skóry). 
Film ten chroni skórę przed nadmierną utratą wody z głębszych jej warstw, a także przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo emolienty uzupełniają lipidy naskórka wymyte przez: mydła i środki myjące zawierające detergenty, produkty, które mają w swoim składzie alkohol etylowy i inne substancje mogące naruszyć barierę lipidową. Zmiękczają skórę poprzez rozluźnienie, uelastycznienie i podwyższenie stopnia hydratacji (uwodnienia) warstwy keratynocytów (komórek naskórka). 
Emolienty to bardzo zróżnicowana grupa związków. Należą do nich: 
  • węglowodory (np. wazelina, parafiny, ozokeryt, skwalan, skwalen, olej parafinowy), 
  • alkohole tłuszczowe (m.in. alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, oktyldodekanol), 
  • płynne i syntetyczne estry kwasów tłuszczowych (np. mirystynian izopropylu, palmitynian izopropylu), 
  • tłuszcze roślinne (substancje płynne będące mieszaniną estrów gliceryny i kwasów tłuszczowych, głownie nienasyconych, np. oliwa z oliwek, czy olej sojowy, masło kakaowe), 
  • woski (np. pszczeli, wosk roślinny karnauba, lanolina wraz z pochodnymi), 
  • silikony. 


Różnią się one między sobą strukturą chemiczną, ciężarem cząsteczkowym, polarnością, stabilnością chemiczną, konsystencją, zdolnością rozprzestrzeniania oraz właściwościami reologicznymi. To właśnie te ostatnie własności w głównej mierze decydują o wyborze danego emolientu podczas recepturowania kosmetyku. Użycie olejów roślinnych, mineralnych, a także wosków spowoduje, że po aplikacji kosmetyku na skórze pozostanie stosunkowo „ciężki” film nadający się do odżywczych kremów na noc czy maseł do ciała. Z kolei estry kwasów tłuszczowych pozwolą uzyskać lekkie, miłe odczucia wymagane w mleczkach, lotionach czy kremach na dzień.

Pozdrawiamy i zapraszamy w sobotę - przedstawimy całą gamę surowców stosowanych w kosmetykach antycellulitowych,

XYZ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każde pozostawione słowo.