środa, 26 czerwca 2013

KOMÓRKI MACIERZYSTE - post naukowy ;)


Witajcie,

dzisiaj temat mocno na topie - komórki macierzyste.

Wykorzystanie macierzystych komórek roślinnych w kosmetyce to niewątpliwe duże odkrycie ostatnich lat. Ale co to właściwe jest komórka macierzysta i jak można wykorzystać jej właściwości do pielęgnacji skóry?

Myślę, że rozważania na ten temat możemy zacząć od komórek macierzystych człowieka.

Komórka macierzysta inaczej komórka pnia (ang. stem cells ) – charakteryzuje się dwiema istotnymi cechami:

zdolność do podziału – samoodnowy przez nieograniczony czas, często przez cały okres życia organizmu,

zdolnośc do różnicowania - pod wpływem działania odpowiednich bodźców może się dzielić w wiele typów komórek budujących organizm.

Krótko mówiąc komórki macierzyste są nieśmiertelne, samoodnawialne i o niezwykłym potencjale.

Ze względu na pochodzenie komórki macierzyste dzielimy na:
 • embrionalne (ang. embryonic stem cells (ES cells)),
 • płodowe (ang. foetal stem cells) 
 • dorosłego człowieka (ang. adult stem cells)
Ze względu na stopień potencji (zdolność do różnicowania się):
 • totipotentne - posiadają zdolność do przekształcenia się w każdą inną komórkę organizmu, czyli mogą dać początek całemu organizmowi ludzkiemu.
 • pluripotentne - przekształcają się w każdy rodzaj komórki za wyjątkiem łożyska, czyli mogą dać początek każdej komórce ludzkiego organizmu. 
 • multipotentne - przekształcają się w kilka typów komórek o podobnych właściwościach
 • unipotentne - przekształcają się w jeden typ komórek, czyli regenerują daną tkankę lub narząd
 Najprościej podział komórek macierzystych na stopień potencji wytłumaczyć na rozwoju człowieka od momentu zapłodnienia:

Po zapłodnieniu zygota zaczyna się dzielić i około 4. dnia życia embrion składa się z 8 blastomerów, które są dosyć luźno ze sobą połączone - stadium moruli. Każdy z blastomerów ma charakter totipotencjalny. Z każdego z nich może powstać nowy organizm.

W dalszych etapie dochodzi do różnicowania między komórkami: część z nich tworzy wewnętrzną grupę komórek (ang. inner cell mass, ICM), a pozostałe komórki, które są rozmieszczone obwodowo tworzy część zewnętrzną. Komórki tworzące wewnętrzną grupę komórek (ICM) to pluripotencjalne komórki macierzyste, zwane embrionalnymi komórkami macierzystymi (ang. embryonic stem cells (ES cells)) - stadium blastocysty. Komórki te mogą się dać początek każdej komórce ludzkiego organizmu.

W dalszym stadium rozwoju komórki macierzyste tracą zdolności pluripotencjalne, zaczynają specjalizować się w poszczególne linie rozwojowe - stan multipotencjalności.

Płód, jak i człowiek dorosły, posiada rezerwuar multipotencjalnych i unipotencjalnych komórek macierzystych.

Multipotencjalne komórki macierzyste dają początek komórkom jednej linii zarodkowej.

Unipotencjalne komórki macierzyste regenerują daną tkankę lub narząd.

Podstawową rolą komórek macierzystych jest podział oraz utrzymanie prawidłowej postaci skóry poprzez naturalną odbudowę ochronnego naskórka, który dzięki temu procesowi ulega całkowitemu odnowieniu, a także gwarantuje prawidłowy proces gojenia się ran i ochronę przed zewnętrznymi zagrożeniami. Brak takich komórek może powodować zanikanie funkcji skóry, zwłaszcza do regeneracji. Efektem jest pojawianie się widocznych oznak starzenia: zmarszczki, zwiotczenie, brak elastyczności. Komórki macierzyste posiadają specyficzny metabolizm, dlatego należy zadbać o dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych.

A teraz wróćmy do komórek roślinnych.

Ze względu na obowiązujące prawo europejskie nie można używać w kosmetykach komórek oraz tkanek pochodzenia ludzkiego. A jak powszechnie wiadomo “życie nie znosi próżni”, więc biotechnologia poradziła sobie z zakazem i z powodzeniem wykorzystuje komórki roślinne.

Komórki macierzyste roślin znajdują się w małej tkance łącznej na wierzchołku łodygi i dają początek każdej części roślinny - łodygom, kwiatom czy liściom. Komórki te mają charakter totipotencjalny, dzięki czemu roślina może przez wiele lat rozwijać się regenerując swoje organy.

Roślinne komórki macierzyste są bogate w białka, węglowodany i lipidy oraz metabolity, które podtrzymują ich aktywność, dzięki czemu chronią skórę przed starzeniem, ograniczają negatywne działanie wolnych rodników i wielu uszkodzeń DNA, stymulują skórę do regeneracji.

By chronić i osiągnąć lepszą możliwość przenikania do wierzchnich warstw skóry pozyskane komórki macierzyste roślin zamyka się w liposomach. Ułatwia to również wprowadzanie do receptur kosmetycznych. Analogi roślinne wspomagają funkcje komórek macierzystych skóry, dzięki czemu dbają o jej kondycję od podstaw.Dobrej nocy :)

XYZ

8 komentarzy:

 1. Temat komórek macierzystych znam dość dobrze. Ten post m.in. o merystemach roślin przypomniał mi mój temat licencjatu o kambium ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale trafiłyśmy :) Mam nadzieję, że przywołałyśmy pozytywne wspomnienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lekcja biologii odświeżona. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że komórki macierzyste potrafią aż tak wiele. Zapowiada się niezła rewolucja. Dobrze, że nauka się rozwija, szczególnie w dziedzinie urody. Czekam na więcej podobnych postów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wcale nie tak łatwy temat, acz do przyswojenia:)
  pozdrawiam
  http://kosmetycznawyspa.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o komórki macierzyste w kosmetykach jestem na TAK

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za każde pozostawione słowo.